• Nasz profil

• PATRON SZKOŁY - Aleksander Kopeć 1901-1978

• PATRON SZKOŁY

ALEKSANDER KOPEĆ, syn Michała i Marii, urodził się 28 lutego 1901 roku na Krymie. Do Polski rodzina wróciła w 1905 roku. W 1909 roku Aleksander rozpoczął naukę u swojej ciotki Marceliny we wsi Budno. Później stryj Jan Kopeć bierze bratanka do siebie. W bardzo szybkim tempie Aleksander Kopeć opanował naukę pisania i czytania. Pierwsza wojna światowa przerywa mu naukę, lecz on prowadzi aktywne samokształcenie. W 1919 roku Aleksander Kopeć podjął naukę starszych dzieci w Janowie. W 1922 roku został przyjęty do Seminarium Nauczycielskiego w Białymstoku. W 1927 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel w Zawadach. W 1940 roku Aleksander Kopeć został aresztowany i wywieziony do obozów. Po wojnie wrócił do Zawad i natychmiast przystąpił do pracy.
            Jako nauczyciel miał bardzo dobry autorytet. Oprócz pracy lubił różnego rodzaju zabawy. Z żoną Pelagią chętnie w nich uczestniczył. A także sam lubił organizować różne wycieczki, koła, festyny.
            Dbał o rozwój kultury regionalnej, W tym celu założył zespół teatralny i taneczny. Za swoją pracę zawodową i społeczną otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień: Medal Edukacji Narodowej, odznakę "Zasłużony działacz Kultury", Medal Zwycięstwa
            i Wolności, odznakę 1000-lecia Państwa Polskiego. Uwieńczeniem jego sukcesów zawodowych była budowa nowej szkoły oddanej do użytku w 1962 roku. W 1971 roku Aleksander Kopeć przeszedł na emeryturę, lecz nie przerwał pracy zawodowej i społecznej. W Zawadach pracował około 50 lat.
            Zmarł 8 maja 1978 roku. W 1995 roku Szkole Podstawowej w Zawadach nadano jego imię.
            Aleksander Kopeć na zawsze pozostał w pamięci wielu ludzi jako człowiek lubiany, oddany społeczeństwu i Ziemi Kurpiowskiej.

Za swoją pracę zawodową i społeczną otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień:
            - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
            - Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi,
            - Medal Edukacji Narodowej,
            - Złotą Odznakę ZNP,
            - Odznakę "Zasłużony Działacz Kultury",
            - Medal Zwycięstwa i Wolności,
            - Złotą Odznakę "Za zasługi dla Województwa Warszawskiego".

Szkoła w Zawadach 1952-1956

Poeta kurpiowski - Czesław Parzych - poświęcił Aleksandrowi Kopciowi swój wiersz

Ciężar losu

Kiedy przybyłeś w Zawad progi
            jesiennie szumiał stary bór,
            gościńcem biegły serca dzieci
            i krzyk bocianów biegł od łąk.

Dźwignąłeś wtedy ciężar losu,
            który półwieczem na życie twe spadł,
            W księdze tej ziemi zapisałeś
            wielu dokonań trwały ślad.

I nie pytałeś nigdy ile
            dla siebie możesz brać,
            tylko w codziennej pracy trudzie
            pragnąłeś innym siebie dać.

Więc przygarnęła cię ta ziemia
            boś jej jak syn najlepszy był.
            W tym krajobrazie, coś zostawił,
            i w sercach ludzi będziesz żył.