•  - Obrazek 1        Żywa lekcja historii  "Ku Niepodległej"

15 stycznia w naszej szkole gościli artyści Agencji Widowisk Historycznych „Arkona” z Torunia. Tym razem zaprezentowali spektakl „Od powstania listopadowego do odzyskania Niepodległości”. Treść tej żywej lekcji historii obejmowała informacje dotyczące czasów Polski pod zaborami oraz ukazywała dążenia niepodległościowe Polaków. Nasi uczniowie mieli możliwość obejrzenia pokazu walki na szable i bagnety, wzięcia udziału w punkcie poborowym – rekrutacji Legionistów Piłsudskiego oraz przemarszu i pokazie musztry.

• Znalezione obrazy dla zapytania wośp logo

INFORMACJA Z ORGANIZACJI I PRZEBIEGU

XXVII FINAŁU WOŚP

W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ZAWADACH

Kolejny raz w Szkole Podstawowej w Zawadach został utworzony Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Współorganizatorem sztabu był Samorząd Uczniowski naszej szkoły oraz Szkoła Podstawowa w Jastrząbce.

Wolontariuszami zostali ochotnicy z klasy VII, VIII oraz III gimnazjum: Marlena Łaszczewska, Amelia Gałązka, Urszula Kita, Patrycja Drężewska, Patrycja Koziatek, Wiktoria Koziatek, Kinga Tabaka, Aleksandra Funk, Nadia Burlińska, Paweł Koziatek, Karolina Banul, Patrycja Młynarska, Damian Zygmunt, Hubert Parzych, Julia Duszak, Milena Parzych, Kinga Koziatek, Wiktor Gajek.

•  - Obrazek 1     Konkurs zorganizowany przez Samorząd Uczniowski z okazji Świąt Bożego Narodzenia został rozstrzygnięty. Uczniowie mogli składać swoje prace do dnia 12 grudnia w następujących kategoriach:

Klasy I – III szkoły podstawowej – karta świąteczna,

Klasy IV – V szkoły podstawowej – ozdoba świąteczna,

Klasy VI – VIII szkoły podstawowej i klasa III gimnazjum-  stroik bożonarodzeniowy.

W konkursie wzięło udział 37 uczniów. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym, aby pozostali uczniowie mogli je obejrzeć. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbyło się w dniu 17 grudnia.

•  - Obrazek 1   6 grudnia w naszej szkole odbyły się Mikołajki.  W tym dniu wszystkie klasy, a w nich grzeczne dzieci, odwiedzili dwaj Mikołaje z workiem pełnym prezentów dla najmłodszych i słodyczy dla starszych dzieci.

HISTORIA SZKOŁY W ZAWADACH

W 1920 roku po raz pierwszy na piaszczystej ziemi kurpiowskiej jako jedna z nielicznych zaczęła funkcjonować Powszechna Szkoła w Zawadach. Mieściła się w zwykłej wiejskiej chacie. Na wyposażenie tej szkoły składały się zwykłe ławy i stoły z drewna wykonane przez tutejszą ludność. W okresie międzywojennym szkoła rozwijała się bardzo dobrze, gdyż liczba uczniów wzrastała znacząco. W 1922- 15 uczniów, 1927- 60 uczniów a w 1939- 180 uczniów. W okresie II wojny światowej szkoła nie funkcjonowała. Po wyzwoleniu Kurpiowszczyzny spod okupacji hitlerowskiej na początku 1945r. nauczyciele przy pomocy społeczeństwa zaczęli uruchamiać pierwsze szkoły. Pierwsze zajęcia w szkole w Zawadach odbyły się już w lutym 1945 roku. W dalszym ciągu szkoła mieściła się w prywatnej izbie. Warunki nadal były bardzo trudne a liczba uczniów znacząco wzrastała. Dzieci siedziały przy zwykłych stołach i ławkach, które zostały jeszcze sprzed wojny. Pisały na bardzo różnych kartkach powydzieranych ze starych zeszytów. Brak było również atramentu do pisania, piór, książek, była do pisania tablica z desek. W izbach lekcyjnych było zimno, ponieważ nie było czym palić. Dzieci z domu według kolejności alfabetycznej przynosiły drewno aby można było napalić w piecu. Warunki pracy szkoły w Zawadach były bardzo trudne.
W 1962 roku została oddana do użytku nowa szkoła "Tysiąclatka" jak na tamte lata była to szkoła piękna, duża, przestrzenna z bogatym wyposażeniem. Nowa szkoła wpłynęła pozytywnie na wieś Zawady. Wzrósł prestiż mieszkańców i miejscowości w regionie. Szkoła stała się ośrodkiem życia oświatowego, społecznego i kulturowego oraz miejscem spotkań mieszkańców. Wpłynęła na poprawę wyników dydaktycznych i wychowawczych oraz na lepszą działalność zespołu pieśni i tańca kultywującego artystyczne tradycje regionu kurpiowskiego. W tym budynku mieści się obecnie dzisiejsza Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Zawadach.
W szkole tej podjęto generalne remonty wewnątrz i zewnątrz budynku. Została również dobudowana część budynku dla zespołu kurpiowskiego. Szkoła posiada nowo powstałe obiekty sportowe, boisko wielofunkcyjne do piłki: ręcznej, siatkowej, koszykowej, nożnej oraz tenisa ziemnego. Zespół Szkół w Zawadach został powołany w dniu 1 września 2003r. W jego skład wchodzi szkoła podstawowa i publiczne gimnazjum. Budynek szkoły został oddany do użytku 1962r., dzięki ogromnemu zaangażowaniu ówczesnego kierownika szkoły podstawowej Aleksandra Kopcia, wielkiego działacza i miłośnika kurpiowszczyzny, a od czerwca 1995r. również jej patrona. Publiczne Gimnazjum w Zawadach zostało utworzone 15 kwietnia 1999r. Obecnie nad organizacją pracy szkoły i jej działalnością czuwa dyrektor, Pani Anna Michalak. Szkoła posiada 13 sal lekcyjnych, salę gimnastyczną i 2 nowoczesne pracownie komputerowe. Od niedawna może się również pochwalić monitoringiem, dzięki któremu możliwe jest jeszcze lepsze zapewnienie bezpieczeństwa na jej terenie. Obecnie do placówki uczęszcza około 190 uczniów, którzy zawsze aktywnie uczestniczą w życiu szkoły. Część z nich jest również członkami Zespołu Kurpiowskiego "Pod Borem"z Zawad, który w swojej działalności odnosi duże sukcesy. Szkoła w Zawadach chce być miejscem,w którym każdy uczeń znajdzie dla siebie coś interesującego. Uczniowie mogą tu poszerzać wiedzę z zajmujących ich dziedzin, rozwijać zdolności, odkrywać pasje oraz spędzać miło wolny czas.

Widok dawnej szkoły

Widok dzisiejszej szkoły