•     Wszystkim uczniom oraz całemu gronu pedagogicznemu, życzymy udanych i wesołych ferii.
    Do miłego spotkania!

•       31 uczniów naszej szkoły brało udział w konkursie plastycznym pt. ,,Najpiękniejsza Karta Bożonarodzeniowa”  Organizatorem konkursu był Park Wodny AQUARIUM w Ostrołęce.

W kategorii wiekowej szkoła podstawowa, klasy 4-7 Aleksandra Funk z kl. VI –zdobyła wyróżnienie. W kategorii gimnazjum Natalia Bachmura również wyróżnienie.  Wszystkim uczestnikom dziękujemy za piękne karty i życzenia oraz zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.

Opiekun Janina Olender

•    Uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w XVI Ostrołęckim Przeglądzie Twórczości Religijnej (własnej)”  zorganizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Zuzanna Niedźwiecka i Nadia Burlińska  z naszej szkoły zajęły  równorzędne trzecie miejsca , a Marta Gajek została wyróżniona. Dziewczynki otrzymały nagrody książkowe i zbiorek wierszy w którym znalazły się nagrodzone wiersze. Gratulujemy!

HISTORIA SZKOŁY W ZAWADACH

W 1920 roku po raz pierwszy na piaszczystej ziemi kurpiowskiej jako jedna z nielicznych zaczęła funkcjonować Powszechna Szkoła w Zawadach. Mieściła się w zwykłej wiejskiej chacie. Na wyposażenie tej szkoły składały się zwykłe ławy i stoły z drewna wykonane przez tutejszą ludność. W okresie międzywojennym szkoła rozwijała się bardzo dobrze, gdyż liczba uczniów wzrastała znacząco. W 1922- 15 uczniów, 1927- 60 uczniów a w 1939- 180 uczniów. W okresie II wojny światowej szkoła nie funkcjonowała. Po wyzwoleniu Kurpiowszczyzny spod okupacji hitlerowskiej na początku 1945r. nauczyciele przy pomocy społeczeństwa zaczęli uruchamiać pierwsze szkoły. Pierwsze zajęcia w szkole w Zawadach odbyły się już w lutym 1945 roku. W dalszym ciągu szkoła mieściła się w prywatnej izbie. Warunki nadal były bardzo trudne a liczba uczniów znacząco wzrastała. Dzieci siedziały przy zwykłych stołach i ławkach, które zostały jeszcze sprzed wojny. Pisały na bardzo różnych kartkach powydzieranych ze starych zeszytów. Brak było również atramentu do pisania, piór, książek, była do pisania tablica z desek. W izbach lekcyjnych było zimno, ponieważ nie było czym palić. Dzieci z domu według kolejności alfabetycznej przynosiły drewno aby można było napalić w piecu. Warunki pracy szkoły w Zawadach były bardzo trudne.
W 1962 roku została oddana do użytku nowa szkoła "Tysiąclatka" jak na tamte lata była to szkoła piękna, duża, przestrzenna z bogatym wyposażeniem. Nowa szkoła wpłynęła pozytywnie na wieś Zawady. Wzrósł prestiż mieszkańców i miejscowości w regionie. Szkoła stała się ośrodkiem życia oświatowego, społecznego i kulturowego oraz miejscem spotkań mieszkańców. Wpłynęła na poprawę wyników dydaktycznych i wychowawczych oraz na lepszą działalność zespołu pieśni i tańca kultywującego artystyczne tradycje regionu kurpiowskiego. W tym budynku mieści się obecnie dzisiejsza Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Zawadach.
W szkole tej podjęto generalne remonty wewnątrz i zewnątrz budynku. Została również dobudowana część budynku dla zespołu kurpiowskiego. Szkoła posiada nowo powstałe obiekty sportowe, boisko wielofunkcyjne do piłki: ręcznej, siatkowej, koszykowej, nożnej oraz tenisa ziemnego. Zespół Szkół w Zawadach został powołany w dniu 1 września 2003r. W jego skład wchodzi szkoła podstawowa i publiczne gimnazjum. Budynek szkoły został oddany do użytku 1962r., dzięki ogromnemu zaangażowaniu ówczesnego kierownika szkoły podstawowej Aleksandra Kopcia, wielkiego działacza i miłośnika kurpiowszczyzny, a od czerwca 1995r. również jej patrona. Publiczne Gimnazjum w Zawadach zostało utworzone 15 kwietnia 1999r. Obecnie nad organizacją pracy szkoły i jej działalnością czuwa dyrektor, Pani Anna Michalak. Szkoła posiada 13 sal lekcyjnych, salę gimnastyczną i 2 nowoczesne pracownie komputerowe. Od niedawna może się również pochwalić monitoringiem, dzięki któremu możliwe jest jeszcze lepsze zapewnienie bezpieczeństwa na jej terenie. Obecnie do placówki uczęszcza około 190 uczniów, którzy zawsze aktywnie uczestniczą w życiu szkoły. Część z nich jest również członkami Zespołu Kurpiowskiego "Pod Borem"z Zawad, który w swojej działalności odnosi duże sukcesy. Szkoła w Zawadach chce być miejscem,w którym każdy uczeń znajdzie dla siebie coś interesującego. Uczniowie mogą tu poszerzać wiedzę z zajmujących ich dziedzin, rozwijać zdolności, odkrywać pasje oraz spędzać miło wolny czas.

Widok dawnej szkoły

Widok dzisiejszej szkoły