W dniu 10 kwietnia 2018 roku w naszej szkole obchodziliśmy 78 rocznicę zbrodni katyńskiej a zarazem 8 rocznicę tragedii w Smoleńsku.

•  - Obrazek 1      Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji pt. „Naukowa epidemia, czary mary i alchemia”, która odbyła się 28 marca 2018 roku. W programie tej lekcji:

- niecodzienne eksperymenty fizyczne oraz chemiczne;

- zagrożenia i ochrona środowiska;

- zabawy z helem, propanem, butanem, wodorem;

- ciekawe zjawiska fizyczne;

- duża kolekcja rekwizytów;

- konkursy z wiedzy, zręcznościowe z niespodzianką.

Wszyscy byli zadowoleni z uczestnictwa w takiej lekcji.

•  - Obrazek 1      Dnia 22 marca 2018r. w Szkole Podstawowej im. Aleksandra Kopcia w Zawadach odbyło się spotkanie służb mundurowych ze społecznością szkolną. Pani Dyrektor przywitała przybyłych gości:

- Kierownika Posterunku Policji w Baranowie mł. asp. Krzysztofa Brodowskiego;

- Dzielnicowego Policji w Baranowie asp. szt. Tomasza Górowskiego

- policjanta z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej  Policji w Ostrołęce sierż. szt. Anetę Waracką

- specjalistę ds. marketingu firmy OSCAR SP. ZO.O. Panią Beatę Kosowską

•  - Obrazek 1    Dnia 21 marca w Szkole Podstawowej w Zawadach im. Aleksandra Kopcia odbył się Dzień Samorządności Uczniowskiej połączony z pierwszym dniem wiosny. Jak co roku uczniowie kl. 0-III rozpoczęli ten dzień topieniem Marzanny. Następnie młodzież szkolna obejrzała film pt. „Fernando”. Uczennice klasy IV-V SP i II gim. koncertowo wykonały piosenki przed publicznością szkolną. Kolejnym punktem programu był konkurs na najciekawsze wiosenne przebranie. Dzień Samorządności Uczniowskiej zakończyliśmy rozgrywkami sportowymi.

HISTORIA SZKOŁY W ZAWADACH

W 1920 roku po raz pierwszy na piaszczystej ziemi kurpiowskiej jako jedna z nielicznych zaczęła funkcjonować Powszechna Szkoła w Zawadach. Mieściła się w zwykłej wiejskiej chacie. Na wyposażenie tej szkoły składały się zwykłe ławy i stoły z drewna wykonane przez tutejszą ludność. W okresie międzywojennym szkoła rozwijała się bardzo dobrze, gdyż liczba uczniów wzrastała znacząco. W 1922- 15 uczniów, 1927- 60 uczniów a w 1939- 180 uczniów. W okresie II wojny światowej szkoła nie funkcjonowała. Po wyzwoleniu Kurpiowszczyzny spod okupacji hitlerowskiej na początku 1945r. nauczyciele przy pomocy społeczeństwa zaczęli uruchamiać pierwsze szkoły. Pierwsze zajęcia w szkole w Zawadach odbyły się już w lutym 1945 roku. W dalszym ciągu szkoła mieściła się w prywatnej izbie. Warunki nadal były bardzo trudne a liczba uczniów znacząco wzrastała. Dzieci siedziały przy zwykłych stołach i ławkach, które zostały jeszcze sprzed wojny. Pisały na bardzo różnych kartkach powydzieranych ze starych zeszytów. Brak było również atramentu do pisania, piór, książek, była do pisania tablica z desek. W izbach lekcyjnych było zimno, ponieważ nie było czym palić. Dzieci z domu według kolejności alfabetycznej przynosiły drewno aby można było napalić w piecu. Warunki pracy szkoły w Zawadach były bardzo trudne.
W 1962 roku została oddana do użytku nowa szkoła "Tysiąclatka" jak na tamte lata była to szkoła piękna, duża, przestrzenna z bogatym wyposażeniem. Nowa szkoła wpłynęła pozytywnie na wieś Zawady. Wzrósł prestiż mieszkańców i miejscowości w regionie. Szkoła stała się ośrodkiem życia oświatowego, społecznego i kulturowego oraz miejscem spotkań mieszkańców. Wpłynęła na poprawę wyników dydaktycznych i wychowawczych oraz na lepszą działalność zespołu pieśni i tańca kultywującego artystyczne tradycje regionu kurpiowskiego. W tym budynku mieści się obecnie dzisiejsza Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Zawadach.
W szkole tej podjęto generalne remonty wewnątrz i zewnątrz budynku. Została również dobudowana część budynku dla zespołu kurpiowskiego. Szkoła posiada nowo powstałe obiekty sportowe, boisko wielofunkcyjne do piłki: ręcznej, siatkowej, koszykowej, nożnej oraz tenisa ziemnego. Zespół Szkół w Zawadach został powołany w dniu 1 września 2003r. W jego skład wchodzi szkoła podstawowa i publiczne gimnazjum. Budynek szkoły został oddany do użytku 1962r., dzięki ogromnemu zaangażowaniu ówczesnego kierownika szkoły podstawowej Aleksandra Kopcia, wielkiego działacza i miłośnika kurpiowszczyzny, a od czerwca 1995r. również jej patrona. Publiczne Gimnazjum w Zawadach zostało utworzone 15 kwietnia 1999r. Obecnie nad organizacją pracy szkoły i jej działalnością czuwa dyrektor, Pani Anna Michalak. Szkoła posiada 13 sal lekcyjnych, salę gimnastyczną i 2 nowoczesne pracownie komputerowe. Od niedawna może się również pochwalić monitoringiem, dzięki któremu możliwe jest jeszcze lepsze zapewnienie bezpieczeństwa na jej terenie. Obecnie do placówki uczęszcza około 190 uczniów, którzy zawsze aktywnie uczestniczą w życiu szkoły. Część z nich jest również członkami Zespołu Kurpiowskiego "Pod Borem"z Zawad, który w swojej działalności odnosi duże sukcesy. Szkoła w Zawadach chce być miejscem,w którym każdy uczeń znajdzie dla siebie coś interesującego. Uczniowie mogą tu poszerzać wiedzę z zajmujących ich dziedzin, rozwijać zdolności, odkrywać pasje oraz spędzać miło wolny czas.

Widok dawnej szkoły

Widok dzisiejszej szkoły