Nawigacja

Aktualności

 • - Obrazek 1   Życzymy wszystkim wspaniałych wakacji!

   

   

 • - Obrazek 1 UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

    W piątek 22 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. W uroczystości zakończenia roku szkolnego udział wzięli uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz goście. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, wszystkich zgromadzonych przywitała pani dyrektor Anna Michalak. W uroczystym apelu udział wziął Przewodniczący Rady Gminy Baranowo p. Janusz Obrębski.

  Po przemówieniu pani dyrektor, uczniowie klasy II gimnazjum pożegnali swoich starszych kolegów. Następnie po raz ostatni zaprezentowali się trzecioklasiści w swoim programie artystycznym przygotowanym pod kierownictwem wychowawcy p. Leszka Tańskiego.  Absolwenci w sposób humorystyczny ukazali swoje gimnazjalne lata. Na zakończenie swojego wystąpienia podziękowali symbolicznymi upominkami nauczycielom i pracownikom obsługi. 

 • - Obrazek 1      W dniu 8 czerwca 2018 31 uczniów brało udział w warsztatach „Ginące zawody”, zorganizowanych przez Związek Kurpiów.  Zajęcia odbywały się w skansenie kurpiowskim w Kadzidle. Można było zobaczyć jak kiedyś mielono zboże w żarnach, wypiekano chleb, tkano płótno. Itp. Uczniowie spróbowali też swoich sił w robieniu kwiatów z bibuły, rzeźbieniu w mydle i drewnie, oraz mogli nauczyć się haftu kurpiowskiego. Warsztaty dostarczyły wielu informacji na temat dawnego życia Kurpiów .

 • - Obrazek 1   Wieczorem  3 czerwca 2018 roku grupa 31 uczniów wraz z opiekunami wyjechała by zdobywać górskie szczyty. Po całonocnej podróży dotarliśmy na nocleg w Zębie koło Zakopanego. Zjedliśmy śniadanie i wyruszyliśmy pieszo na Gubałówkę. Pogoda nam dopisała i tam mogliśmy podziwiać panoramę gór. Potem zjechaliśmy wagonikiem na dół i rozpoczęło się kupowanie pamiątek. Po wydaniu prawie wszystkich pieniędzy wjechaliśmy z powrotem na Gubałówkę i wyruszyliśmy na miejsce noclegu. Dojść nam było bardzo trudno, co było skutkiem nieprzespanej nocy i pieszej wędrówki. Zmęczenie dało się wszystkim we znaki.

 • - Obrazek 1   29 maja, dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Ojczyzna w moim sercu” zorganizowany przez Bibliotekę Szkoły Podstawowej w Baranowie. Naszą szkołę reprezentowała sześcioosobowa grupa, która znalazła się wśród najlepszych recytatorów poezji patriotycznej.  Oto wyróżnieni:

  - w kategorii klas I-III – I miejsce zajęła ucz. klasy II – Emilia Koziatek;

  - w kategorii klas IV-VI – II miejsce zajęła ucz. klasyV – Wiktoria Drężewska, a wyróżnienie otrzymała Laura Olender z klasy V;

O szkole

HISTORIA SZKOŁY W ZAWADACH

W 1920 roku po raz pierwszy na piaszczystej ziemi kurpiowskiej jako jedna z nielicznych zaczęła funkcjonować Powszechna Szkoła w Zawadach. Mieściła się w zwykłej wiejskiej chacie. Na wyposażenie tej szkoły składały się zwykłe ławy i stoły z drewna wykonane przez tutejszą ludność. W okresie międzywojennym szkoła rozwijała się bardzo dobrze, gdyż liczba uczniów wzrastała znacząco. W 1922- 15 uczniów, 1927- 60 uczniów a w 1939- 180 uczniów. W okresie II wojny światowej szkoła nie funkcjonowała. Po wyzwoleniu Kurpiowszczyzny spod okupacji hitlerowskiej na początku 1945r. nauczyciele przy pomocy społeczeństwa zaczęli uruchamiać pierwsze szkoły. Pierwsze zajęcia w szkole w Zawadach odbyły się już w lutym 1945 roku. W dalszym ciągu szkoła mieściła się w prywatnej izbie. Warunki nadal były bardzo trudne a liczba uczniów znacząco wzrastała. Dzieci siedziały przy zwykłych stołach i ławkach, które zostały jeszcze sprzed wojny. Pisały na bardzo różnych kartkach powydzieranych ze starych zeszytów. Brak było również atramentu do pisania, piór, książek, była do pisania tablica z desek. W izbach lekcyjnych było zimno, ponieważ nie było czym palić. Dzieci z domu według kolejności alfabetycznej przynosiły drewno aby można było napalić w piecu. Warunki pracy szkoły w Zawadach były bardzo trudne.
W 1962 roku została oddana do użytku nowa szkoła "Tysiąclatka" jak na tamte lata była to szkoła piękna, duża, przestrzenna z bogatym wyposażeniem. Nowa szkoła wpłynęła pozytywnie na wieś Zawady. Wzrósł prestiż mieszkańców i miejscowości w regionie. Szkoła stała się ośrodkiem życia oświatowego, społecznego i kulturowego oraz miejscem spotkań mieszkańców. Wpłynęła na poprawę wyników dydaktycznych i wychowawczych oraz na lepszą działalność zespołu pieśni i tańca kultywującego artystyczne tradycje regionu kurpiowskiego. W tym budynku mieści się obecnie dzisiejsza Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Zawadach.
W szkole tej podjęto generalne remonty wewnątrz i zewnątrz budynku. Została również dobudowana część budynku dla zespołu kurpiowskiego. Szkoła posiada nowo powstałe obiekty sportowe, boisko wielofunkcyjne do piłki: ręcznej, siatkowej, koszykowej, nożnej oraz tenisa ziemnego. Zespół Szkół w Zawadach został powołany w dniu 1 września 2003r. W jego skład wchodzi szkoła podstawowa i publiczne gimnazjum. Budynek szkoły został oddany do użytku 1962r., dzięki ogromnemu zaangażowaniu ówczesnego kierownika szkoły podstawowej Aleksandra Kopcia, wielkiego działacza i miłośnika kurpiowszczyzny, a od czerwca 1995r. również jej patrona. Publiczne Gimnazjum w Zawadach zostało utworzone 15 kwietnia 1999r. Obecnie nad organizacją pracy szkoły i jej działalnością czuwa dyrektor, Pani Anna Michalak. Szkoła posiada 13 sal lekcyjnych, salę gimnastyczną i 2 nowoczesne pracownie komputerowe. Od niedawna może się również pochwalić monitoringiem, dzięki któremu możliwe jest jeszcze lepsze zapewnienie bezpieczeństwa na jej terenie. Obecnie do placówki uczęszcza około 190 uczniów, którzy zawsze aktywnie uczestniczą w życiu szkoły. Część z nich jest również członkami Zespołu Kurpiowskiego "Pod Borem"z Zawad, który w swojej działalności odnosi duże sukcesy. Szkoła w Zawadach chce być miejscem,w którym każdy uczeń znajdzie dla siebie coś interesującego. Uczniowie mogą tu poszerzać wiedzę z zajmujących ich dziedzin, rozwijać zdolności, odkrywać pasje oraz spędzać miło wolny czas.

 

 

 

                    

 Widok dawnej szkoły

 

                 

Widok dzisiejszej szkoły

             

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Kopcia w Zawadach
  Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Kopcia w Zawadach
  Zawady 51, 06-320 Baranowo
 • tel. 29 751 24 22
  fax 29 751 24 22

Galeria zdjęć