Nasi uczniowie z klas I-VII wzięli udział w akcji GIGA Laurka dla Strażników Lasów”, dołączyli 23 laurki zrobione różnymi technikami plastycznymi.Była to akcja ogólnopolska w której wzięło udział 4 052 placówek edukacyjnych (przedszkoli, szkół, różnego rodzaju świetlic i sekcji dziecięcych, działających w Domach Kultury). Dzieci z całej Polski stworzyły laurki dla Strażników Lasów, czyli Strażaków i Leśników, by podziękować im za ochronę naszych lasów przed pożarami. Łącznie namalowali 31 250 laurek.Wspólnymi siłami chcemy dbać o mądre i odpowiedzialne zachowania w naszych lasach, by systematycznie ograniczać w nich liczbę pożarów spowodowanych przez człowieka.Laurka dla Strażników Lasów to inicjatywa, której celem było stworzenie ogólnopolskiej sieci Strażników Lasów poprzez edukowanie młodego społeczeństwa na temat ochrony lasów przed coraz częściej występującymi pożarami. Dzięki tej inicjatywie chcemy także podziękować naszej lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodowych Łąkach za trud i nieocenioną pomoc w każdej potrzebującej sytuacji.
Akcja: GIGA Laurka dla Strażników Lasów
Ślubowanie na czytelników
„Czytam, bo umiem”
Pod takim hasłem 29 maja w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. Krótką część artystyczną przygotowała klasa 7 i 8 . Dzieci po złożeniu uroczystego ślubowania, że będą czytać i równocześnie szanować książki, otrzymały od pani Dyrektor upominki w postaci książeczek, a od pani Bibliotekarki zakładki do książek. Zostały pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej.
35 Jarmark Kurpiowski
35 Jarmark Kurpiowski
26 maja grupa dziewcząt w składzie:
- Maria Drężewska
- Lena Gruźlak
- Maja Grzyb
- Nikola Zapadka
- Magda Zguda
wzięły udział w 35 Jarmarku Kurpiowskim im. Stanisława Sieruty organizowanym przez RCKK w Myszyńcu i zajęły w swojej konkurencji „dzieci do lat 15” II miejsce.
Serdecznie gratulujemy.
WYCIECZKA DO OLSZTYNA - KLASY IV-VIII
24 maja uczniowie klas IV-VIII wyjechali na wycieczkę do Olsztyna. Czekało tam na nich dużo atrakcji. Pierwszym punktem programu był Tor Kormoran Olsztyn, gdzie uczniowie mieli frajdę przejechać się gokartem po torze. Nie zabrakło adrenaliny i wrażeń!
Następnie dzieci i młodzież zwiedzili Kortosferę - multimedialną przestrzeń, w której edukacja staje się dobrą zabawą. Kortosfera to unikatowy projekt popularyzujący edukację, tutaj można było zobaczyć interaktywne wystawy, skomponowane wokół tematów dotyczących rolnictwa, żywności, diety, zdrowia, przyrody i wpływu człowieka na środowisko.
Kolejnym punktem programu była wizyta w planetarium, gdzie uczniowie obejrzeli ciekawy seans filmowy o gwiazdach i planetach.
I na koniec pobytu w Olsztynie odwiedziliśmy Papugarnię. To jest świetne miejsce na spędzenie czasu, miejsce, gdzie można poczuć się jak w tropikalnym świecie Papug. W Papugarni jest 50 papug, to m.in. amazonki, ary, żako, kakadu i rudosterki. Uczniowie mieli możliwość podziwiać, pogłaskać i nakarmić egzotyczne ptaki oraz zrobić sobie z nimi zdjęcie.
Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom wiele radości, zadowolenia i niezapomnianych wrażeń.
Wycieczka do Olsztyna - klasy I-III
24 maja wczesnym rankiem klasy I - III udały się na wycieczkę do Olsztyna. Pierwszym punktem było odwiedzenie Huty Szkła Artystycznego w Olsztynku. Na spotkaniu pan opowiadał o historii, technologii i ciekawostkach związanych ze szkłem i jego produkcją. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali i oglądali jak wyrabia się szklane cudeńka. Kolejnym punktem było zwiedzanie Starego Miasta w Olsztynie. Idąc rynkiem mieliśmy okazje podziwać piękne kamieniczki, imponującą Gotycką Bramę, Zamek Kapituły Warmińskiej i Pomnik Mikołaja Kopernika. Następnie udaliśmy się do Warmiolandii , to był raj dla dzieciaków. Nasi uczniowie wspólnie się bawili korzystając z atrakcji sali zabaw. Ostatnim punktem był seans filmowy w Planetaruim. Na koniec udaliśmy się na zasłużony posiłek do restauracji. Wszyscy zmęczeni ale szczęsliwy wróciliśmy bezpiecznie do szkoły. To była bardzo ciekawa i udana wycieczka.
Dzień Matki i Ojca
Dnia 23 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki i Ojca. Dzieci z "Leśnego Ludka" oraz uczniowie klas 0 - V przygotowali dla swoich kochanych Mam i Tatusiów montaż słowno-muzyczny, zaś uczniowie klas starszych zaangażowali się w obsługę sprzętu komputerowego i nagłośnienia. Nie zabrakło również pokazu umiejętności tanecznych oraz aktorskich. W ten oto wyjątkowy sposób dzieci wyraziły swoją wdzięczność, szacunek, a nade wszystko okazały ogrom miłości dla Rodziców. Po części oficjalnej uczniowie obdarowali swoje Mamy i Ojców własnoręcznie wykonanymi upominkami. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami tej wyjątkowej akademii. Poprzez wiersz, piosenkę, taniec oraz grę aktorską wyraziły swoje najszczersze uczucia oraz podziękowały za trud włożony w ich wychowanie. Całość spotkania uwieńczona została słodkim poczęstunkiem dla przybyłych Gości. Opiekę nad przygotowaniem całości uroczystości sprawowały pani Krystyna Gajek i pani Anna Płoska.
Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy za rok :)
Filharmonia
Uczniowie z naszej szkoły w dniu 22.05.2024r. uczestniczyli na warsztatach z filharmonii. Pan który nas odwiedził przedstawił program zatytułowany "Przylatujace bociany". Podczas zajęć ukazane były piękne brzmienia melodii klasycznej i współczesnej. Uczniowie aktywnie włączyli się w muzyczno- ruchowe naśladowania zwierząt takich jak: bociany, żaby, małpy i tygrysy.
Dla dzieci była to aktywna lekcja, która łączyła beztroską zabawę z edukacją muzyczną.
Konkurs „Omnibus biblioteczny”
W dniu 21 maja dwóch uczniów z naszej szkoły Oskar Frąckiewicz i Piotr Olender brali udział w konkursie „Omnibus biblioteczny” zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ostrołęce. Konkurs był rozgrywany na zasadzie gry ”Jeden z dziesięciu”. Obydwu uczniom udało się wejść do drugiego etapu, niestety do finału już nie dotarli. Ale i tak gratulacje dla chłopaków za pokonanie stresu i za wiedzę.
Święto Szkoły
8 maja, w rocznicę śmierci patrona szkoły - Aleksandra Kopcia, obchodziliśmy Święto Szkoły.
Po trzech godzinach lekcyjnych cała społeczność zgromadziła się na boisku, aby świętować na sportowo. Po przedstawieniu programu przez p. Leszka Tańskiego, uczniowie klasy VIII zaprezentowali życiorys patrona.W ramach przygotowań do święta odbyły się konkursy. Dla klas I-III - konkurs recytatorski na wiersz pt. „Ciężar losu” dedykowany naszemu patronowi przez poetę ludowego Czesława Parzycha.
Wybrani uczniowie z klas IV-VIII zmagali się w konkursie ortograficznym – na podstawie życiorysu Aleksandra Kopcia.
Po wręczeniu nagród odbyły się konkurencje sportowe. Najmłodsi rywalizowali w biegach na 100m, starsi – bieg sztafetowy. Wiele emocji budził też turniej piłki nożnej. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki. Wśród głośnego dopingu miło spędziliśmy Święto Szkoły.
Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Dnia 30 kwietnia 2024 r. w naszej szkole świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie klas IV - VIII przygotowali uroczystą akademię. W montażu słowno - muzycznym przybliżyli nam historię uchwalenia Ustawy Rządowej z 1791 roku. Wyjaśnili, czym jest konstytucja i dlaczego uchwalenie Konstytucji 3 maja ma tak istotne znaczenie dla historii polskiej i europejskiej demokracji. Dziękujemy uczniom naszej szkoły za wzruszającą żywą lekcję historii...
INFORMACJA - SPRAWOZDANIE FINANSOWE
Sprawozdanie finansowe za 2023 rok Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Kopcia w Zawadach jest opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Baranowo
Sprawozdanie_finansowe_Szkoly_Podstawowej_w_Zawadach_za_2023_rok.pdf
I BIEG KURPIOWSKI W ZAWADACH – 28.04.2024r.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w biegu:
klasa „0” Barbara Grabowska;
klasa I Milena Koziatek, Maria Drężewska, Maria Grabowska, Antonina Kuta, Marek Olender, Daniel Olender;
klasa IV Alan Tomczak, Hubert Olender, Marcel Tański;
klasa V Martyna Koziatek, Lena Ambroziak, Magdalena Zguda, Karol Duszak, Bartosz Duszak, Kuba Zieliński, Paweł Szyszka;
klasa VI Krystian Zadrożny, Oskar Frąckiewicz.
Najlepsze miejsca w swoich kategoriach zajęli:
Barbara Grabowska – III miejsce
Marek Olender – I miejsce
Daniel Olender – II miejsce
Martyna Koziatek – III miejsce
Alan Tomczak – III miejsce
Podsumowanie dwutygodniowych akcji na rzecz absolwentki naszej szkoły Wiktorii chorej na SMA
Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączają się w działalność dobroczynną na rzecz potrzebujących wsparcia i pomocy. Dzięki temu uczą się wrażliwości na potrzeby innych, rozwijają uczucie empatii, kształtują pozytywną postawę wobec potrzebujących. Swoją postawą i zaangażowaniem udowodniają, że nie jest im obojętny los innych osób.
W związku z chorobą naszej absolwentki wszyscy wspólnymi siłami postanowiliśmy wesprzeć zbiórkę założoną w fundacji Siepomaga. Zorganizowane zostały dwa SŁODKIE DNI. Dochód z tej akcji to 1318,80 złotych.
Była też 23 kwietnia DYSKOTEKA CHARYTATYWNA. Oprócz muzyki, kolorowych świateł, wspaniałej zabawy były także słodkości, z których dochód w kwocie 225,5 złotych został przeznaczony na ten sam szczytny cel.
W naszej szkole były też zbierane datki do puszki. Z tego przedsięwzięcia mamy 397,20 złotych. Z inicjatywy rodziców odbył się też SZKOLNY KIERMASZ zabawek, książek, gier itp. Dzieci przynosiły z domu rzeczy, zabawki, które są im niepotrzebne. Następnie inne osoby mogły je zakupić. W ten sposób zebraliśmy 818,50 złotych.
Zarówno rodzice, jak i uczniowie przez ostatnie dwa tygodnie stanęli na wysokości zadania. Do naszych akcji przyłączył się „Leśny Ludek”, za co również bardzo dziękujemy najmłodszym i ich rodzicom. Łączna kwota, jaką zebraliśmy to 2760 złotych.
Jeszcze raz dziękujemy za waszą ofiarność i wielkie serce.
Oto lista rodziców, którzy upiekli ciasta lub przygotowali coś słodkiego:
Pani Milena Olender , Pani Wioletta Prusaczyk, Pani Osowiecka Marzena, Pani Barbara Olender, Pani Agata Koziatek, Pani Iwona Duszak Pani Paulina Łachacz, Pani Agnieszka Marchewka, Pani Kuta Karolina, Pani Lidia Zyra i pani Joanna Olender.
opiekunowie SU – J. Frąckieiwicz i E. Drężewska
„Wszystkie dzieci zbierają ELEKTROŚMIECI”
Uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły oraz mieszkańcy okolicznych włączyli się do akcji „Wszystkie dzieci zbierają ELEKTROŚMIECI”. Akcja miała na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz prawidłowego gospodarowania odpadami. Zbiórka dotyczyła zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Green Office Ecologic i Nadleśnictwo Biała Podlaska zaprosili uczniów, rodziców i nauczycieli do wspólnej akcji ekologicznej TERAZ LAS.
Dzięki tej akcji, rodzice oraz lokalna społeczność mogła pozbyć się niepotrzebnego sprzętu na korzyść szkoły, a co za tym idzie na korzyść swoich dzieci.
Nasza zbiórka spowodowała posadzenie 1850 drzew, które będą produkować tlen dla 1240 osób. Są jeszcze dodatkowe plusy tej akcji. Szkoła otrzymała bon na 593 złote, które przeznaczyć możemy na papier xero lub inne rzeczy, które są niezbędne w naszej szkole..
Podziękowania należą się każdemu, kto posprzątał swoje otoczenie z elektorośmieci i oddał je szkole. Dziękujemy również sołtysom wsi Kopaczyska, Brodowe Łąki oraz Zawady za udostępnienie informacji w swoich sołectwach.
opiekun akcji- Ewa Drężewska
Turniej BRD
29 kwietnia 2024r grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w powiatowych eliminacjach Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Albert Osowiecki Oskar Płocharczyk i Bartosz Sender z kl. 7, zmierzyli się z bardzo trudnymi zadaniami na rowerowym torze przeszkód. Mieli również za zadanie rozwiązać testy wiedzy z przepisów ruchu drogowego.
Świetne wyniki indywidualne nie dały nam ostatecznie zwycięstwa drużynowego, ale pozwoliły zdobyć jakże cenne doświadczenie w tej dziedzinie. Gratulujemy!
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
26 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z młodszym aspirantem Krzysztofem Maluchnikiem– policjantem Posterunku Policji w Baranowie.
Spotkania zostały podzielone na dwa bloki: dla klas starszych oraz młodszych. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas O-III. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i kolejowym. Poznały kolejowe ABC i dobre rady Spongeboba. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do Policjanta.
Drugie spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas IV-VIII. Tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich. Pan Policjant mówił o zachowaniu bezpieczeństwa, poruszył także temat tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną. Prowadzący pogadankę uświadomił uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.
Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią.
Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo - profilaktycznego naszej szkoły.
Prezentacje artystyczne
21 kwietnia grupa dziewczyn z naszej szkoły wzięła udział w 40 Prezentacjach artystycznych
organizowanych przez OCK Ostrołęka. W kategorii zespołów do lat 15 dziewczynki zajęły I miejsce.
Były to:
1. Maria Drężewska
2. Lena Gruźlak
3. Nikola Zapadka
4. Maja Grzyb
5. Magdalena Zguda
Gratulujemy.
Cyrk "Szok"
W dniu 17 kwietnia 2024 r. dzieci z naszej szkoły miały okazję obejrzeć przedstawienie cyrku "Szok". Artyści dostarczyli nam wielu wrażeń. Uczniowie podziwiali triki cyrkowe, a także wzięli udział w niektórych zadaniach. Interesującym punktem występu był pokaz węża, chętni śmiałkowie mogli dotknąć i pogłaskać zwierzę. Całość dopełniła wesoła muzyka i barwne stroje artystów. Publiczność nagrodziła występujących gromkimi brawami.
Katyń 1940. PAMIĘTAMY!
13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W naszej szkole przygotowano gazetkę upamiętniającą tragiczne wydarzenie w Katyniu, zapalono symboliczny znicz.
Żywa lekcja historii
Dnia 4 kwietnia w naszej szkole gościła Grupa rekonstrukcji historycznej z udziałem bezpiecznej repliki sprzętu bojowego i wyposażenia żołnierzy podczas II wojny światowej. Panowie przeprowadzili fantastyczną lekcję historii dla wszystkich zgromadzonych w sali. Odbiegała ona od schematu typowych zajęć, ponieważ prowadzący przybyli w pełnym umundurowaniu i z licznymi eksponatami. Dla uczniów była to ogromna atrakcja, ponieważ mogli dotknąć broni, przymierzyć mundury a także usłyszeć opowieści historycznych. Najwięcej entuzjazmu wśród dzieci wywołała prezentacja i możliwość potrzymania w dłoniach repliki broni, założenie hełmu oraz przeprowadzenie scenek z pola bitwy podczas Powstania Warszawskiego. Chłopcy ćwiczyli pozycje strzeleckie, dziewczynki zaś mogły wcielić się w sanitariuszki opatrujace rannego żołnierza podczas bitwy. Była to bardzo pouczająca lekcja, która dawała dzieciom poczucie prawdziwej podróży w czasie.