8 listopada 2023 czworo uczniów z naszej szkoły brało udział w konkursie wiedzy o gminie Baranowo
zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną i GOKSiR w Baranowie. Konkurs odbywał się w dwóch
kategoriach wiekowych: KL. V-VI i kl.VII-VII. Z naszej szkoły wzięli udział: Małgorzata Kaczor i Martyna
Koziatek z klasy V, Bartosz Sender z klasy VII i Emilia Koziatek Z klasy VIII. Wszyscy w swoich
kategoriach odnieśli sukces.
Małgosia- miejsce II,
Martyna – miejsce III,
Bartek – miejsce II,
Emilia Miejsce I.
Bardzo serdecznie gratulujemy laureatom.
Olga Nasiadka i Krystyna Opalach-Olender
Konkurs wiedzy o gminie Baranowo
Konkurs pieśni patriotycznych i żołnierskich
Grupa dziewcząt z klas I-V wzięła udział w konkursie pieśni patriotycznych i żołnierskich
organizowanym przez GOKSiR w Baranowie.
1. Drężewska Maria
2. Gruźlak Lena
3. Zapadka Nikola
4. Zguda Magdalena
5. Koziatek Martyna
6. Kaczor Małgorzata
7. Olender Emilia
Dziewczęta otrzymały tytuł II Laureata w swojej kategorii i w nagrodę wystąpiły na gali organizowanej
w GOKSiR w Baranowie z okazji odzyskania niepodległości 11 listopada. Za zajecie miejsca otrzymały
też drobne upominki od organizatorów. Serdecznie gratulujemy.
Krystyna Opalach-Olender
Akademia z okazji Święta Niepodległości
Ojczyzna moja wolna, wolna… pod takim hasłem odbyła się uroczystość związana ze 105 rocznicą
odzyskania niepodległości przez Polskę.
11 Listopada to dzień Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Listopad to miesiąc szczególny dla
naszego narodu- symbol wolności i niewoli. Szczególnie w tym miesiącu pielęgnujemy wartości
patriotyczne i pamiętamy o walkach Polaków, którzy własną krwią i ofiarą życia dali przykład światu,
jak należy bronić wolności i niepodległości.
Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego w ramach akcji „Szkoła do hymnu”,
potem uczniowie klasy VII i VIII recytowali wiersze i przedstawili sytuację polityczną kraju, jaka miała
miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji
historii.
Krystyna Opalach-Olender
Wycieczka do Ciechanowa - klasy IV-VIII.
Po raz kolejny odwiedziliśmy Ciechanów w dniu 7 listopada 2023r. Lubimy wracać do tego miasta, ponieważ jest tutaj wiele atrakcji. Pierwszym punktem naszego programu była wizyta w Fabryce Pomysłów, tym razem uczestniczyliśmy w warsztatach czekoladowych. To kreatywne warsztaty, pełne pomysłowości, wyobraźni i fantazji. Każdy uczestnik stworzył własną czekoladę z dodatkami, którą zabrał potem do domu. Następną atrakcją był Hopa Park - to wyjątkowy park trampolin oraz park dmuchanych atrakcji Hopa Air, który oferuje aż 36 różnych rodzajów trampolin, a także dmuchane tory przeszkód i zjeżdżalnie. Ostatnim punktem naszej wycieczki był seans filmowy "Sposób na ducha" w kinie "Łydynia".
W drodze powrotnej wstąpiliśmy na posiłek do restauracji McDonald's. Pełni wrażeń, dobrego humoru i radości wróciliśmy do domu.
Wycieczka do Myszyńca
W dniu 27.10.2023r. uczniowie klas I-III wyjechali do kina w Myszyńcu na seans filmowy pt. "O psie, który jeździł koleją ".
Była to opowieść znana z książki Romana Pisarskiego. Poruszająca historia przyjaźni dziecka i niezwykłego psa-podróżnika, który od szczenięcia czuł pociąg do wielkiej przygody i swoimi podróżami koleją poruszył miliony serc. Po szczęśliwie zakończonym filmie, dzieci wraz z opiekunami udali się na poczęstunek do restauracji "Zajazd Marysieńka" aby skosztować posiłku przygotowanego specjalnie dla nich.
Cele i założenia programowe wycieczki miały uwrażliwić dzieci na aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtować nawyki kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz w środkach transportu, integrować uczniów i wzmocnić więzi koleżeńskie. Wszyscy uczniowie radośni wrócili do szkoły.
XV Przegląd Pieśni Patriotycznej 2023
Grupa uczennic z naszej szkoły w dniu 30 października 2023r.brała udział w XV Przeglądu Pieśni Patriotycznej pt. ,,Pieśnią Patriotyczną i Wojskową Niepodległość Ojczyzny Świętujemy” otrzymując tytuł laureata II stopnia w grupie wiekowej szkoły podstawowe klasy I-III.
Jedną z nagród jest zaproszenie na Koncert Laureatów, który odbędzie się 11.11.2023r. o
godzinie 15.00 w GOKSiR w Baranowie.
Akcja "Szkoła pamięta"
Nasza szkoła włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. To akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii- tej ogólnonarodowej i lokalnej.
W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie m.in.: Przedstawiciele SU:
- odwiedzili grób patrona szkoły Aleksandra Kopcia, który znajduje się na Cmentarzu Parafialnym w Brodowych Łąkach, złożyli kwiaty i zapalili znicz;
- odwiedzili i uporządkowali grób nieznanego żołnierza z II wojny światowej, który znajduje się w lesie w miejscowości Guzowatka, złożyli też kwiaty;
- odwiedzili i uporządkowali centralne miejsca trzech cmentarzy, na których spoczywają polegli z I wojny światowej, wszystkie one znajdują się na terenie lasów państwowych. Na każdym z cmentarzy złożyli też symboliczne kwiaty;
- odwiedzając te miejsca zgłębiali ich historię;
- wspólnie z opiekunami przygotowali wiązanki i zakupili znicze;
- przygotowali też gazetkę upamiętniająca zmarłych i poległych bohaterów;
- utworzyli na głównym korytarzu wystawę książek poświeconych cmentarzom i miejscom pamięci w Puszczy Kurpiowskiej i nie tylko.
Uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą:
- odwiedzili i uporządkowali zbiorowy Grób Nieznanego Żołnierza, który znajduje się na Cmentarzu Parafialnym w Zawadach, złożyli też kwiaty i zapalili znicze;
- odwiedzili grób zmarłego pracownika szkoły;
- odwiedzili groby zmarłych uczniów naszej szkoły. Uczniowie klas II-III wykonali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji Dnia Zadusznego. Pierwszoklasiści omówili wiersz „Znicze” i rozmawiali o świętach listopadowych.
Dzień Śpiocha
W czwartek 26 października Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole Dzień Śpiocha. Sprzyjały nam nawet warunki pogodowe, gdyż cały dzień padał deszcz. Wszyscy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy. Dzieci przyszły do szkoły w szlafrokach, piżamach, z ukochaną przytulanką lub poduszeczką, z kocykiem i w kapciach.
Jednak Dzień Śpiocha to nie tylko świętowanie i strój nocny, ale również okazja do nauki o tym, jak wyrobić sobie prawidłowe nawyki związane ze snem. Dziś nie tylko dorośli kończą dzień, wpatrując się godzinami w ekrany komputerów, telefonów lub telewizorów. Niebieskie światło, jakie emitują urządzenia elektroniczne, nie pozwala zasnąć jeszcze co najmniej dwie godziny po ich wygaszeniu, podobnie jak oglądanie filmów o niepokojącej treści. Aby spokojnie zasnąć, trzeba wyłączyć ekrany przynajmniej 2-3 godziny wcześniej, przewietrzyć sypialnię, wyciszyć otoczenie, zasłonić okna i położyć się o stałej porze na 8 godzin. Tuż przed snem można poczytać spokojnie książkę lub posłuchać miłej muzyki, wziąć kąpiel, napić się czegoś ciepłego. Zbyt wysoka temperatura, aktywne ćwiczenia o późnej porze, hałas, bałagan w sypialni czy ostre światło znacznie pogarszają jakość snu lub wręcz go uniemożliwiają. Rano nie można wtedy wstać, trudno jest zdążyć do szkoły i wytrzymać na lekcjach. Zbyt krótki lub płytki sen bardzo szkodzi zdrowiu i nauce, natomiast odpowiednio długi i głęboki wspiera funkcje mózgu, poprawia pamięć, pracę serca i odporność.
Warto więc być śpiochem!
Ślubowanie i pasowanie na ucznia
Ślubowanie i pasowanie na ucznia to wyjątkowa uroczystość, która w naszej szkole odbyła się 16 października. Mali artyści z wielką starannością zaprezentowali przed rodzicami, uczniami i nauczycielami wiersze, piosenkę i taniec. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania i przyjęcie pierwszoklasistów w szeregi społeczności uczniowskiej. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom i wiele wspaniałych upominków. Po zakończonej akademii wszyscy zaproszeni goście wraz z uczniami udali się na słodki poczęstunek. Był to dzień pełen emocji i miłych wrażeń, który na długo pozostanie w pamięci dzieci.
DZIEŃ NAUCZYCIELA W NASZEJ SZKOLE
13 października w naszej szkole świętowaliśmy wspólnie Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Z tej okazji cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii. W części oficjalnej głos zabrała Pani dyrektor, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. Następnie obejrzeliśmy część artystyczną, w której wzięli udział uczniowie z klas IV-VI i I. Były wiersze, scenki i piosenki. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli na ręce Pani dyrektor kwiaty, dziękując w ten sposób wszystkim za pracę. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły otrzymał laurkę z życzeniami. Na uroczystość byli zaproszeni także emeryci. Każdemu, kto nie przybył w progi szkoły, uczniowie osobiście dostarczyli życzenia.
Samorząd Uczniowski
Dzień Chłopaka
Trzydziestego września obchodzimy Dzień Chłopaka. Jednak w naszej szkole to święto zostało przeniesione na 2 października. Uroczystość przygotował SU pod kierunkiem opiekunów.
Apel rozpoczął się od piosenki pt. „Słodkiego miłego życia”. Następnie dziewczęta życzyły wszystkim chłopcom, tym małym i dużym, radości, uśmiechu i spełnienia marzeń. Były też teksty z przymrożeniem oka np. „Podstawowe powody, dla których warto być facetem” oraz historyjka „CIASTO SZARLOTKA”- przepis na ciasto tylko dla mężczyzn. Reprezentacja w składzie trzy nauczycielki i dwie uczennice zatańczyły taniec z dedykacją dla płci męskiej. W trakcie dołączyły też inne dzieci. Po krótkim apelu wszyscy rozeszli się do swoich izb lekcyjnych, aby świętować w gronie swojej klasy.
ZAWODY POWIATOWE
ZAWODY POWIATOWE W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH W OSTROŁĘCE – 29.09.2023r.
W KATEGORII KL. V
DZIEWCZYNKI:
- KOZIATEK Martyna – 15 miejsce
- AMBROZIAK Lena – 17 miejsce
CHŁOPCY:
- DUSZAK Karol – 3 miejsce AWANS DO ZAWODÓW MIĘDZYPOWIATOWYCH
W KATEGORII KL. VI
CHŁOPCY:
- HANKUS Przemysław – 7 miejsce AWANS DO ZAWODÓW MIĘDZYPOWIATOWYCH
Wycieczka
W piątek 30 września 2023r. dzieci z Kurpiowskiego Zespołu „Pod Borem” wyjechały
na wycieczkę. Najpierw zwiedziły Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Zobaczyły tam wiele
dzikich zwierzątek, niektóre z nich można było pogłaskać, ale największe emocje wywołała
wataha 15 wilków, które tam się znajdują. Po raz pierwszy obejrzeliśmy te dzikie stworzenia
tak z bliska w ich prawie naturalnym środowisku. Radość wywołały też kozy sarenki, muflony
i osły, które można było pogłaskać.
Potem udaliśmy się na basen Tropicana w Mikołajkach, gdzie przez 1,5 godziny można było
się pomoczyć i popluskać.
Po zjedzeniu pizzy i kupieniu pamiątek udaliśmy się w drogę powrotną. Wszyscy uczestnicy
byli bardzo zadowoleni.
Koszty wycieczki zostały pokryte przez dorosły Kurpiowski Zespół ‘Pod Borem”, a autokar
zasponsorowała p. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Baranowie.
Koszty wycieczki dla zespołu , która odbyła się w czerwcu do Ostrołęki zostały całkowicie
pokryte przez p. Dyrektor ze szkoły w Zawadach.
Dyskoteka szkolna
W czwartek w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka dla wszystkich uczniów. Organizacją imprezy zajął się Samorząd Szkolny wraz z opiekunami. Nad bezpieczeństwem naszych szkolnych tancerzy czuwali nauczyciele. Uczniowie sami zadbali o repertuar muzyczny. Rolę didżeja pełnili chłopcy z klasy 8. Nasi uczniowie potrzebowali chwili, by poddać się tanecznym pląsom. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i do domu wracali z uśmiechem na twarzy.
Próbna ewakuacja
W dniu 28.09.2023 r. o godz. 10.25 w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Wszyscy uczniowie pod opieką nauczycieli oraz pracownicy administracji i obsługi w określonym porządku opuścili budynek i udali się na miejsce, które znajduje się na boisku szkolnym. Liczenie stanu osobowego potwierdziło, że wszyscy opuścili „strefę zagrożenia”. Wszystkie te czynności obserwowała dyrektor szkoły pani Anna Michalak, która przyjęła raport końcowy od koordynatora ds. bezpieczeństwa p. Andrzeja Symołon. Wszystkim uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły dziękujmy za wzorowo przeprowadzoną ewakuację.
Wycieczka rowerowa
Piękna pogoda towarzysząca nam tej jesieni skłoniła klasę VII i VIII do zorganizowania wycieczki
rowerowej. 22 września 2023 wyruszyliśmy do Piaseczni aby zwiedzić bagna pełne unikatowych
roślin. Po drodze odwiedziliśmy cmentarz wojskowy gdzie spoczywają żołnierze różnych
narodowości polegli w czasie działań wojennych okresu I wojny światowej i wojny bolszewickiej.
Odwiedziliśmy również odbudowane schrony w których m.in. w 1948 roku partyzancką walkę z
komunistycznym okupantem prowadził kapitan Józef Kozłowski „Las”. Znajdują się one w lesie na
terenie gminy Kadzidło, w rejonie miejscowości Gleba i Kierzek. Trasa powrotna prowadziła przez las i
dostarczyła nam wielu wrażeń. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.wych.kl. K.Opalach-Olender
Spotkanie integracyjne klas 1-3.
Dnia 23.09.2023r. piękna pogoda zachęciła nas do aktywności w plenerze, zatem dla uczniów klas 1-3 zostało zorganizowane spotkanie integracyjne na "Przystani w Brodowych Łąkach". Dzieci miały okazję upiec kiełbaski nad ogniskiem, wspólnie rozmawiać i bawić się na placu zabaw. Taka integracja była szczególnie ważna dla dzieci z klasy pierwszej, wstępujących w szeregi społeczności uczniowskiej oraz dla pozostałych uczniów, stęsknionych za sobą po wakacyjnej przerwie w nauce. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, radośni i najedzeni.
Wycieczka do Warszawy
12 września 2023 r. odbyła się wycieczka do Warszawy dla klasy I, II i III. Pierwszym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie ZOO i podziwianie wielu gatunków zwierząt. Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, dzieci chętnie poznawały tajniki wiedzy i mogły oddawać się swobodnemu eksperymentowaniu przy interaktywnych stacjach badawczych. Ostatnim punktem było zwiedzanie Łazienek Królewskich. Wszyscy zafascynowani historią, sztuką i architekturą spacerowaliśmy alejkami podziwiając piękno muzeum. Wycieczka była dofinansowana z programu „Poznaj Polskę”.
Gminne dożynki w Baranowie
Dnia 10.09.2023 r. nasi uczniowie reprezentowali szkołę w Gminnych Dożynkach w Baranowie. Przygotowany kosz z darami niosły uczennice klasy V a starsi koledzy poczet sztandarowy.
Po uroczystej Mszy Świętej odbył się przemarsz na plac Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w którym wszyscy przybyli goście mogli podziwiać kurpiowskie rękodzieła, skosztować smakołyków z pracy Kół Gospodyń Wiejskich, stoisk gastronomicznych a dzieci uczestniczyć w wielu zorganizowanych dla nich atrakcjach.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
W poniedziałek, 4 września, na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. A. Kopcia w Zawadach spotkali się wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami na inauguracji kolejnego roku szkolnego.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu państwowego.
Następnie Pani Anna Michalak, dyrektor placówki, przywitała bardzo serdecznie wszystkich zebranych – przedszkolaków, uczniów, przybyłych rodziców, a także całe grono pedagogiczne.
W swoim krótkim przemówieniu wspomniała o zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno fizycznego, jak i psychicznego wszystkim uczniom oraz pracownikom, a także trosce o harmonijny rozwój wychowanków. Przyznała jednocześnie, że dobro dziecka było i jest dla szkoły najważniejsze. Został też odczytany list Ministra Edukacji Narodowej.
Część artystyczną przygotowały uczennice z klasy pierwszej, piątej, siódmej i ósmej pod kierunkiem– pani Ewy Drężewskiej. Uczniowie w montażu słowno-muzycznym pożegnali wakacje i powitali nowy rok szkolny, ale także upamiętnili 84. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.
Po części oficjalnej uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.
Powodzenia w nowym roku szkolnym!